HÜKÜMETTEN FINDIK FİYATLARI İÇİN YENİ DÜZENLEME!..

Aşağa gitmek

HÜKÜMETTEN FINDIK FİYATLARI İÇİN YENİ DÜZENLEME!..

Mesaj  Mücahit Admin Bir C.tesi Ekim 13, 2007 2:01 pm

HÜKÜMETTEN FINDIK FİYATLARI İÇİN YENİ DÜZENLEME!..
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, fındıkta kademeli müdahale fiyatı başlatıldığını açıkladı: 10 Temmuz 2007 Salı 00:17Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, fındıkta kademeli müdahale fiyatı başlatıldığını açıkladı.
Mehmet Mehdi Eker, bu çerçevede Giresun kalite fındık için kilogram başına Ağustos-Eylül aylarında 5,15 YTL, Ekim ayında 5,20 YTL, Kasım ayında 5,25 YTL, Aralık ayında 5,30 YTL, 2008 Ocak ayında da 5,35 müdahale fiyatı öngörüldüğünü bildirdi.
Eker, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından fındık müdahale fiyatını açıkladı.
Fındık hasadının önümüzdeki haftalarda başlayacağını belirten Eker, 2007 yılı fındık ürünüyle ilgili Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) ile Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) birlikte bir çalışma yaparak, müdahale alım fiyatı hususunda görüş birliğine vardıklarını söyledi.
Bu yıl 'kademeli fiyat' uygulamasının gerçekleştirilmesinin önerildiğini, bunun da taraflarınca kabul edildiğini kaydeden Eker, 2007 yılı için öngörülen müdahale fiyatlarıyla ilgili şu bilgileri verdi.
'Giresun kalite fındık Ağustos-Eylül aylarında 5,15 YTL/kg, Ekim ayında 5,20 YTL/kg, Kasım ayında 5,25 YTL/kg, Aralık ayında 5,30 YTL/kg, Ocak ayında da 5,35 YTL olarak alınacaktır.
Levant kalite fındık müdahale fıyatı ise Ağustos-Eylül aylarında 5 YTL/kg, Ekim 5,05 YTL/kg, Kasım ayında 5,10 YTL/kg, Aralık ayında 5,15 YTL/kg, Ocak ayında ise 5,20 YTL/kg müdahale fiyatı uygulanacaktır.
Alımla ilgili olarak TMO yine FİSKOBİRLİK ile işbirliği yapacaktır. Şu anda alımla ilgili hazırlıklar tamamlanmak üzeredir. İhtiyaç duyulan yerlerde alım gerçekleştirilecek. Bunun için gerek depo temini, gerekse diğer araç gereç ve eleman eğitimi yapılmış durumdadır.'

150 BİN TONLUK YENİ DEPO
Bu sene TMO olarak önümüzdeki dönemlerde fındık piyasasını düzenleme ve daha sağlıklı bir pazarlama altyapısını oluşturmak için de 150 bin tonluk depo yapımı ile sürecinin başlatıldığını ifade eden Eker, Karadeniz'in fındık üretilen bölgelerde modern, havalandırmalı, fındığı uzun süre stoklamaya yönelik modern depolar yapılacağını ve bu depoların lisanlı depoculuk uygulamasının altyapısını oluşturacağını kaydetti.

GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 29 ARTIŞ
Bu yıl için öngörülen fındık müdahale başlangıç fiyatının geçen yılın fiyatına yüzde 29 artış öngördüğünü anlatan Eker, 2007 yılı maliyet hesabına göre de üreticinin karının yüzde 47,14 olarak hesaplandığını bildirdi.
Eker, cari döviz kuruna göre Giresun kalite fındık için açıklanan başlangıç müdahale fiyatı olan kilogram başına 5,15 YTL'nin 4 dolara tekabül ettiğini, Aralık ayı müdahale fiyatının ise 4,18 dolara tekabül ettiğini söyledi.

'ÜRÜNÜNÜZÜ HEMEN SATMAYIN'
Tarım Bakanı, üreticilerin, emeklerinin karşılığını alabilmeleri için kademleri fiyatı dikkate almalarını istedi. Eker, 'Üreticilerimize ellerindeki fındığı satmakta acele etmemelerini önermekteyiz. Arzın ötelenmesiyle fiyat istikrarının oluşmasına yardımcı olmalarını bekliyoruz' diye konuştu.

ÖDEMELER NASIL OLACAK?
Ödemelerin yarısı peşin, kalan yarısının 15 gün içerisinde üreticilerin hesaplarına aktarılacağını kaydededen Eker, 'Üreticilerimiz bol bereketli bir mahsul almalarını ve bol kazançlara sahip olmalarını diliyorum' dedi.

TMO'NUN STOKLARINDA 162 BİN TON FINDIK BULUNUYOR
TMO'nun ilk kez geçen sene fındık alımı gerçekleştirdiğini anlatan Eker, TMO'nun 2006 yılında çok başarılı bir alım kampanyası yürüterek 162 bin ton fındık aldığını, bunun karşılığında üreticiye 585 milyon YTL ödendiğini kaydetti.
Eker, bu sene fındık rekoltesi 2. tahmininin bu ayın ortalarında yapılacağını, rekoltede geçen yıla göre düşüş beklenildiğini de vurguladı.

'ÇALIŞMAYI TAMAMLAR TAMAMLAMAZ AÇIKLADIK'
Bir basın mensubunun 'neden bu saatte açıklama gereği duydunuz?' şeklindeki sorusu üzerine Eker, TMO ve FİSKOBİRLİK'in birlikte bir mutabakatla ortak fiyat üzerinde çalışıp, onu kendilerine önerdiklerini belirterek, 'Bizim çalışmamız da bu saatte bitti. Bu saatte bittiği için de üreticilerin merakını gidermek açısından açıkladık' dedi.

Mücahit Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 14
Kayıt tarihi : 13/10/07

Kullanıcı profilini gör http://karayonca-koyu.hareketforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz